Zabawy z marcową pogodą- ...
pdf > do ÂściÂągnięcia > download > ebook > pobieranie
 
Cytat
Ab igne ignem - z ognia ogień. (Cycero). (Cycero)
Start Zaćmienie, Zajecia 2, zaaowanane,
 
  Witamy

Zabawy z marcową pogodą- scenariusz zajęcia z wykorzystaniem metod aktywizujących w pracy z dziećmi, WIOSNA ...
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
„Zabawy z marcową pogodą” – scenariusz zajęcia z wykorzystaniem
metod aktywizujących/ aktywnych w pracy z dziećmi.
Prowadząca:
Monika Zawilińska
Data:
6.03. 2012
Grupa wiekowa
: 5-latki
Cel główny:
- wykorzystanie metod aktywizujących dzieci
- aktywne uczestnictwo dziecka w zajęciach
Cele szczegółowe:
- zainteresowanie dzieci różnymi zjawiskami atmosferycznymi występującymi w przyrodzie
w okresie przedwiośnia, znajomość ich
- znajomość przysłowia: „W marcu jak w garncu”
- interpretowanie ruchem treści wiersza
- rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- stymulowanie językowe
- interpretowanie zjawisk atmosferycznych za pomocą obrazu, gestu, dźwięku, aktywnego
wykorzystania rekwizytów (dostosowanie do słuchanej treści)
- przedstawianie muzyki za pomocą ruchu, dramy
- aktywizowanie zmysłów
- uwrażliwianie na muzykę poważną
- rozwój wyobraźni i inwencji twórczej
- werbalizowanie swoich uczuć w odniesieniu do swoich przeżyć, samopoczucia
- plastyczna interpretacja utworu muzycznego, kształtowanie kreatywności plastycznej
Metody pracy
: rozmowa, pogadanka; aktywizujące: pedagogika zabawy, „burza mózgów”,
zabawy paluszkowe, drama, inscenizacja, prawda/fałsz według M. Kielar Turskiej,
aktywizowanie zmysłów według I. Flemming, J. Fritz, elementy twórczego obcowania z
muzyką według Koncepcji Carla Orffa, Aktywnego słuchania muzyki poważnej według
Batii Strauss, Edukacji przez ruch według D. Dziamskiej; twórcza działalność plastyczna.
Formy pracy
: z całą grupą, indywidualna, w grupach.
Środki dydaktyczne
: kartki, flamastry do zagadek rysowanych, garnek i chochla, Cd z
muzyką klasyczną „Nokturn b-moll nr 1.1” F. Chopina, błękitne, szare apaszki, magnetofon;
gazety; woreczki foliowe, łyżeczki, kubeczki, kredki, gazety; kartki i kredki do pracy
plastycznej, taśma malarska, Cd z nagraniem „Kapanie” D. Dziamskiej, wycięte elementy z
papieru kolorowego, papier kolorowy, nożyczki, klej; „żółte promyki” i „krople deszczu”,
„chmurka”, „słonko” do ewaluacji; tekst: „Marcowy spacer” M. Zawilińska, wiersz:
„Marcowa zupa” M. Zawilińska.
Przebieg zajęć :
1. Powitanie: zabawa „Kciuk i nastrój” (zabawa z pedagogiki zabawy, określanie
nastrojów w grupie za pomocą kciuka).
„Rączkę wszyscy wystawiamy
Do zabawy zapraszamy
Niech pokaże mi kciuk Wasz
Jaki nastrój dzisiaj masz?”
2. Rozmowa na temat nastrojów w grupie (zachęcanie do werbalizowania swoich
uczuć).
3. Co to znaczy, że marcowa pogoda „miewa różne nastroje”? (Burza mózgów)
Co obserwujemy za oknem? (zagadki rysunkowe rysowane przez dzieci,
odgadywanie)
4. Wiersz: „Marcowa zupa” M. Zawilińska (Interpretacja ruchowa wiersza na bazie
zabaw paluszkowych według K. Sąsiadek i koncepcji Carla Orffa).
„Marzec zupę nam gotował
Co do garnka swego schował?
Śniegu troszeczkę
Deszczu kapeczkę
Burzy błyskawicę
Słoneczka promyczek
Mieszał ją, smakował...wiatru silny powiew dodał
Mieszał, smakował – wszystkim zupę swoją podał”.
- Pytania do wiersza: Co włożył Marzec do garnka? Jak przedstawiono poszczególne
zjawiska pogody?
- Wspólna inscenizacja ruchowa wiersza.
- Wyjaśnienie przysłowia: „W marcu jak w garncu”.
5. „Słońce, chmury, kropelki, grzmot...” (ćwiczenia ruchowo- graficzne: rysowanie
oburącz w powietrzu różnych elementów pogody w połączeniu z ćwiczeniami
językowymi)
Inscenizowanie : „gotowania zupy w garnku” z rekwizytami.
6. Zabawa dydaktyczna: „Prawda/ Fałsz” według metody Kielar Turskiej
(wskazywanie przez dzieci prawidłowych zdań dotyczących „marcowej pogody” i
„przedwiośnia” poprzez umówiony znak np. klaśnięcie, wstanie)
Pogoda w marcu bywa kapryśna.
W marcu czasem z chmur pada deszcz a czasem śnieg.
Niedźwiedzie szykują się do snu.
Lód na rzekach pęka i można spotkać płynące po rzece kry.
Czekamy na nadejście jesieni.
Temperaturę na dworze możemy sprawdzić dzięki termometrowi.
Coraz cieplej będziemy się ubierać.
Kapuśniaczek to taki mocny deszcz .
Przebiśnieg to pierwszy kwiat przedwiośnia.
Wicher to bardzo mocny wiatr.
Grad to zamarznięte krople wody.
Kiedy jest mróz, temperatura na termometrze wskazuje poniżej zera stopni.
7. „Chmura zbiera krople deszczu”
(zabawa przy muzyce klasycznej: „ Nokturn b-moll nr 1.1” F. Chopina, z
wykorzystaniem elementów dramy i aktywnego słuchania muzyki według Batii
Strauss)
8. „Skąd wieje marcowy wiatr?”(zabawa aktywizująca zmysły według I. Flemming, J.
Fritz)
9. „Marcowy spacer”(opowieść z zastosowaniem koncepcji dyrygentury Carla Orffa i
Batii Strauss)
-Wspólne ustalenie dźwięków właściwych dla danych zjawisk atmosferycznych
(wykorzystanie różnorodnych rekwizytów np. woreczki foliowe, gazety, łyżeczka,
kubki, kredki itp).
- Podział grupy na „zespoły zjawisk pogodowych”.
- Ilustrowanie dźwiękowe (przy pomocy powstałych „instrumentów”) treści opowieści
według ustalonego podziału.
- Improwizacja instrumentalna.
10. Odpoczynek po „spacerze”- „Co by było gdyby....” (ćwiczenia twórcze na dywanie)
Zamiast kropel deszczu spadały cukierki.
Wiatr pachniał kwiatkami.
Chmury były owieczkami.
11. „Świat w marcowym nastroju” (zabawa z utworem muzycznym, praca plastyczna w
oparciu o elementy Edukacji przez ruch D. Dziamskiej)
-Wyczuwanie rytmu utworu spontanicznie całym ciałem i poszczególnymi częściami
ciała.
- Rytmiczne kreślenie kresek (kropek) jedna ręką, drugą ręką, obiema rękoma
jednocześnie, obiema rękoma naprzemiennie w powietrzu.
- Podział grupy na: „krople deszczu”, „promienie słoneczne”, „grad”- rozdanie kredek
woskowych i pasteli.
- Kreślenie na płaszczyźnie poziomej (kartki przymocowane do stolików) kresek,
kropek, zgodnie z rytmem.
- Połączenie kartek w jeden ciąg, praca w grupie (doklejanie elementów gotowych -
chmury, błyskawice, fragmenty drzew; tworzenie swoich elementów wedle pomysłu -
wydzieranie, wycinanie).
- Prezentacja utworzonego krajobrazu.
12. Ewaluacja zajęć:
Dzieci, które dobrze się bawiły na zajęciach dołączają „promyk” do „żółtego koła- słońca”.
Dzieci, którym było smutno dołączają „kroplę” pod chmurę.
[ Pobierz całość w formacie PDF ]

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • imikimi.opx.pl
  • comp
    StartZasady pisania pracy licencjackiej, Szkoła, Zasady pisania pracZagadnienia produktywności regionalnego zróżnicowania nakładów pracy i kredytowania produkcji rolniczej w świetle Rachunków Ekonomicznych dla Rolnictwa, STUDIA FiR UŁZadady układania terakoty, Bezpieczenstwo i Higiena Pracy, bhp instrukcje, różne, Instrukcje-Różne(1)Zastosowanie Excela w pracy analityka finansowego specjalisty ds controllingu i analityka sprzedazy zaexan, Księgarnia Biznes, Finansezawsze w zgodzie z sasiadami-ZASADY MATEMATYCZNE-MNOŻENIE I DZIELENIE(1), Materiały dla klas 1-3 NOWE!!!, Adaś i Jaś na matematycznej wyspie, klasa 3 karty pracyZanim wyjedziesz do pracy – angielski, Nauka j.angielskiegoZagrożenie czynnikami chemicznymi w miejscu pracy 2009, 7 sem od Jacka, Dla Kamila, VII SEMESTR, monitoring zagrożeńZalacznik.do.35-2011, Bhp, Bhp stolarz ,pracownik biurowy, konflikty w pracy i inne praceZarządzanie Cyklem Projektu - Ministerstwo Gospodarki i Pracy, ZarządzanieZak adniczka milionera, STUDIA -PRYWATNE, Studia - wykłady - Dorota, telefon
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • szarlotka.pev.pl
  • Cytat

    Filozof sprawdza się w filozofii myśli, poeta w filozofii wzruszenia. Kostis Palamas
    Aby być szczęśliwym w miłości, trzeba być geniuszem. Honore de Balzac
    Fortuna kołem się toczy. Przysłowie polskie
    Forsan et haec olim meminisse iuvabit - być może kiedyś przyjemnie będzie wspominać i to wydarzenie. Wergiliusz
    Ex Deo - od Boga.

    Valid HTML 4.01 Transitional

    Free website template provided by freeweblooks.com