zabawy-z-wyrazami-117-429e
pdf > do ÂściÂągnięcia > download > ebook > pobieranie
 
Cytat
Ab igne ignem - z ognia ogień. (Cycero). (Cycero)
Start Zaćmienie, Zajecia 2, zaaowanane,
 
  Witamy

zabawy-z-wyrazami-117-429e, pedagogika, Odimienna Metoda czytania I. Majchrzak
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
blizejprzedszkola.pl
W cyklu artykułów przedstawiłam moje doświadczenia zawodowe związane
z
Odimienną Metodą Nauki Czytania ireny Majchrzak
. Owocem tych
doświadczeń był własny program działań edukacyjnych pt. „Zabawy z wyrazami”,
w którym sięgnęłam także do technik twórczych i pedagogiki zabawy.
Metoda dr Ireny Majchrzak okazała się dla mnie bardzo inspirująca,
choć czasami modyfikowałam ją bądź realizowałam w odmienny sposób.
Edyta Kaczanowska
zabawy
z wyrazami
scenariusze do rodzin wyrazów wprowadzanych latem
riusze do dwóch rodzin wyrazów wprowadzanych
latem. Miałam do dyspozycji następujące rodziny wy-
razów: „wakacyjne krajobrazy”, „zwierzęta z ZOO” „zwie-
rzęta hodowlane”, „wakacyjne atrybuty”, „postacie z wierszy
Juliana Tuwima”. Zajęcia przeprowadzałam w grupie dzieci
w wieku od 3 do 6 lat. Przebieg zajęć ma formę zadaniową,
dzięki czemu będzie można zorientować się, w jaki sposób
kierować polecenia do dzieci. Tekst zaznaczony kursywą to
moje dodatkowe uwagi odnoszące się do realizacji zadań
edukacyjnych.
o
Posługiwanie się wyobraźnią.
o
Naśladowanie zwierząt ruchem i odgłosami.
o
Odzwierciedlenie wyglądu zwierząt z ZOO poprzez ak-
tywność plastyczną.
o
Współdziałanie i współpraca.

Przestrzeń edukacyjna:
sala przedszkolna.

Pomoce i przybory:
ilustracje przedstawiające wybrane
zwierzęta z ZOO, etykietki z nazwami zwierząt z ZOO (kilka
zestawów), kartoniki z wybranymi wyrazami (polewa, lek,
zlew, ulewa, lawa, lewo), rymowane zagadki o zwierzętach
z ZOO, nagrania muzyczne (utwór do zabawy z naśladowa-
niem zwierząt, wybrane utwory C. Saint-Saënsa z płyty pt.
„Karnawał zwierząt”, utwór muzyki afrykańskiej), alfabet
w formie liter na taśmie i liter na oddzielnych kartonikach,
plastelina, karty pracy – dobieranki wyrazowo-obrazkowe
„Zwierzęta z ZOO”, nożyczki, kleje, kredki.
ZWIeRZęTA W ZOO

Cele ogólne:
o
Kształtowanie gotowości do czytania poprzez czytanie
globalne.
o
Stwarzanie warunków do ekspresji ruchowej, aktywno-
ści plastycznej i myślenia twórczego.
o
Utrwalanie wiadomości na temat wybranych zwierząt
z ZOO.

Interakcje:
N

DZ (1–n), N

DZ

DZ (2–n), (1–2) DZ

DZ (3–4), (1/2 n) DZ

DZ (1/2 n), DZ

DZ (cała grupa jed-
nocześnie, każde dziecko po kolei, pary, podział na dwie
równe grupy, każde dziecko indywidualnie).

Metody:
werbalno-czynnościowa, czynnościowo-werbal-
na, czynnościowa (nawiązanie do Odimiennej Metody Nauki
Czytania Ireny Majchrzak, technik twórczych oraz pedagogi-
ki zabawy).

Przebieg zajęcia (sytuacje edukacyjne):
o
„Jakie to zwierzę?”.
Posłuchajcie rymowanych zagadek
i odgadnjcie,
jakie zwierzęta pojawią się w naszym ZOO.
Dzieci układają w szeregu ilustracje zwierząt.

Umiejętności dzieci:
o
Rozróżnianie i porównywanie wybranych zwierząt z ZOO
i ich cech charakterystycznych.
o
Czytanie globalne nazw wybranych zwierząt z ZOO (głów-
nie dobieranka wyrazowo-obrazkowa).
o
Rozróżnianie i porównywanie liter (drukowanych).
o
Dokonywanie syntezy głoskowej wyrazu.
o
Układanie i rozbudowywanie zdania.
bliżej przedszkola

6.117 czerwiec 2011
95
D
o prezentacji w ostatnim artykule wybrałam scena-
Przygotowanie do nauki czytania
o
„Tabliczki dla zwierząt z ZOO”.
Kto umiałby umieścić
właściwe tabliczki przy wybiegach zwierząt?
Jak łatwo się
domyślić, ilustracje zwierząt pełnią funkcję wybiegów, a etykietki
– tabliczek przy wybiegach.
o
„Zwiedzanie ZOO”.
Każdy z was zajmie miejsce przy
jednym „wybiegu” dla zwierząt i odczyta nazwę z tabliczki.
Następnie przejdzie do kolejnego wybiegu.
Potem zwierzęta
ukryją się, zostaną same tabliczki.
Nauczycielka zakrywa ilus-
tracje po kilku rundach czytania. W ten sposób zadanie zostaje
utrudnione.
o
„Podobieństwa i różnice”.
Poruszajcie się przy muzyce, na-
śladując jedno ze zwierząt z ZOO. Podczas przerwy w muzyce
każdy podniesie jedną etykietkę i dobierze się z kimś w parę.
Która para chciałaby odczytać etykietki i wymienić kilka po-
dobieństw i różnic między tymi dwoma zwierzętami?
o
„Alfabet w ZOO”.
Sprawdzimy, czy na tabliczkach w ZOO
znalazły się wszystkie litery alfabetu. Zacznjmy od pierw-
szych trzech liter abecadła, czyli... (
nauczycielka prezentuje lite-
ry na ścianie z alfabetem, a dzieci podają ich nazwy
).
Wybierzmy
trzy osoby, które
poszukają tych liter w nazwach.
o
„Zwierzęta z plasteliny”.
Ulepcie z plasteliny kilka ulu-
bionych zwierząt z ZOO.
Potem
znajdźcie wśród etykietek
ich nazwy i dopasujcie do miniaturek.
o
„Żółw jest powolny”.
Powiedzcie, jaki wyraz powstanie
z głosek p-o-w-o-l-n-y
(o-d-w-a-ż-n-y, s-p-r-y-t-n-y, sz-y-b-
k-i itp.). Wybrana osoba odszuka tabliczkę zwierzęcia, któ-
re jest powolne. Jakie zdanie powstanie?
Jeśli jest to grupa
dzieci młodszych, można zamiast syntezy głoskowej zapropono-
wać sylabową.
o
„Ukryty lew”.
Zamieńcie się w lwy i lwice biegające po
sawannie. Podczas przerwy w muzyce spójrzcie na pokazy-
wany wyraz. Czy ukryła się w nim nazwa „lew” (POLEWA,
LEK, ZLEW, ULEWA, LAWA, LEWO)?
Dziecko uzdolnione
czytelniczo może odczytywać kolejne wyrazy użyte w tej zabawie.
o
„Zwierzęta z ZOO z napisami”.
Wytnjcie wyrazy i na-
klejcie przy właściwych obrazkach zwierząt na otrzymanej
karcie pracy. Pokolorujcie obrazki.

Zajęcia utrwalające:
o
„Niewłaściwa tabliczka”.
Przyjrzyjcie się tabliczkom przy
wybiegach zwierząt w naszym ZOO. Czy nie ma tu pomyłki?
Karta pracy to dobieranka wyrazowo-obrazkowa
mojego autorstwa.
POSTACIe Z WIeRSZY J. TUWIMA”
o
„Zwierzęta ukryte w muzyce”.
Posłuchajcie fragmentu mu-
zyki. Jakie zwierzę z ZOO pasuje do tej muzyki? Wybrana
osoba odszuka etykietkę z nazwą „lew”. Naśladujcie lwa przy
muzyce.
Najlepiej skorzystać z utworów pt. „Marsz królewski lwa”,
„Żółwie”, „Słoń”, „Kangury” „Akwarium”, „Ptaszarnia” z płyty
C. Saint-Saënsa „Karnawał zwierząt” bądź innych utworów muzy-
ki klasycznej przywodzących na myśl zwierzęta.
o
„Dłuższe zdanie”.
Wybrana osoba wylosuje jedną z ety-
kietek i odczyta nazwę zwierzęcia. Następnie ułoży zdanie
z tym wyrazem. Jaki wyraz (bądź wyrazy) można dodać,
by to zdanie było dłuższe?
o
„Zwierzęta na wybiegach”.
Podzielcie się na dwie grupy
– zwiedzający i zwierzęta. Na dany znak dzieci zwiedzające
ZOO zatrzymają się przy „wybiegach zwierząt” i kolejno od-
czytają napisy. Każde wymienione „zwierzę” zaprezentuje
się ruchem i głosem (potem grupy zamienią się zadaniami).

Cele ogólne:
o
Kształtowanie gotowości do czytania poprzez czytanie
globalne.
o
Stwarzanie warunków do ekspresji ruchowej, aktywno-
ści plastycznej i myślenia twórczego.
o
Uwrażliwianie dzieci na literaturę poprzez obcowanie
z twórczością Juliana Tuwima.

Umiejętności dzieci:
o
Rozróżnianie wybranych postaci i tytułów wierszy Juliana
Tuwima.
o
Czytanie globalne nazw wybranych postaci z wiersz Juliana
Tuwima (głównie dobieranka wyrazowo-obrazkowa).
o
Rozróżnianie i porównywanie liter (drukowanych).
o
Odtwarzanie fragmentu wiersza pt. „Lokomotywa”.
R E K L A M A
96
bliżej przedszkola

6.117 czerwiec 2011
Komplet książek do nauki czytania odimienną metodą ireny majchrzak
tylko za 59 zł
W skład kompletu wchodzi podręcznik „Opowieści sowy” część I i II,
ćwiczenia „Gry czytelnicze” część I i II oraz książka „Opowieści ortograiczne”.
Zamówienia przyjmuje
sklep BlizejEdukacji.pl
tel. 12 257 43 35, e-mail: sklep@blizejedukacji.pl
Przy zamówieniu minimum 15 kompletów koszty wysyłki pokrywa sprzedawca.
GWARANCJA NAJNIżSZEJ CENY NA RYNKU!
blizejprzedszkola.pl
o
Przedstawianie postaci z wiersza Juliana Tuwima w for-
mie pantomimy oraz pracy plastycznej.
o
Tworzenie analogii prostej.
o
Rozwjanie wyobraźni.
o
Współdziałanie i współpraca.

Zajęcia utrwalające:
o
„Tak wielkie jak...”.
Odczytajcie wspólnie nazwę postaci
z wiersza. Co może być tak wielkie jak Słoń Trąbalski (tak szyb-
kie jak lokomotywa; tak zdrowe jak rzepka itp.)?
Odczytane
etykietki rozkładane są w dowolnym miejscu na dywanie.
o
„Słoń Trąbalski szuka wyrazu”.
Wybierzmy osobę, którą
zamienimy w Słonia Trąbalskiego (włoży na głowę opaskę
z wielkimi uszami i trąbą).
Słoń będzie się poruszał przy mu-
zyce między odwróconymi etykietkami, a my wokół, trzy-
mając się za ręce. Zadaniem słonia będzie odszukanie nazwy
wymienionej postaci z wiersza. Potem odda swoją opaskę
następnej osobie.
o
„Roztargniony słoń”.
Przyjrzyjcie się etykietce i literom
wybranym przez Słonia Trąbalskiego (
najlepiej umieścić je na
tablicy, tak by były dobrze widoczne
). Czy z tych liter uda się
ułożyć nazwę z etykietki? O jakiej literze zapomniał słoń?
o
„Ptaki z lasu liter”.
Zamieńcie się w ptaki z wierszy Juliana
Tuwima. Podczas przerwy w muzyce wybierzcie jedną z li-
ter leżących na dywanie.
Czy wasza litera występuje w pokazy-
wanym podpisie do ilustracji? Potraicie ją nazwać?
o
„Mali ilustratorzy”.
Narysujcie obrazek do wybranego
wiersza Juliana Tuwima. Następnie pomalujcie go farba-
mi. Na koniec kolejno wylosujcie etykietkę i dopasujcie do
właściwego obrazka na naszej wystawie prac:

Przestrzeń edukacyjna:
sala przedszkolna.

Pomoce i przybory:
teksty wybranych wierszy dla dzieci
autorstwa Juliana Tuwima, ilustracje do wybranych wierszy
Juliana Tuwima, karty do kolorowania z wyrazami, etykiet-
ki z nazwami postaci z wybranych wierszy Juliana Tuwima,
kartoniki z literami alfabetu, nagrania muzyczne do działań
z ruchem (utwór muzyki klasycznej kojarzący się z ptakami
oraz słoniem), opaska na głowę imitująca słonia, kartony A3,
kredki, farby, pędzle i pojemniczki z wodą do ich płukania.

Interakcje:
N

DZ (1–n), N

DZ

DZ (2–n), DZ

DZ
(cała grupa jednocześnie, każde dziecko po kolei, każde
dziecko indywidualnie).

Metody:
werbalno-czynnościowa, czynnościowo-werbal-
na, czynnościowa (nawiązanie do Odimiennej Metody Nauki
Czytania Ireny Majchrzak, technik twórczych oraz pedagogi-
ki zabawy).

Przebieg zajęcia (sytuacje edukacyjne):
o
„Ilustracje do wierszy”.
Posłuchajcie krótkich fragmentów
wierszy Juliana Tuwima. Odgadnjcie ich tytuły i odszukajcie
właściwe ilustracje.
Dzieci układają ilustracje w szeregu.
o
„Podpisy do postaci z wierszy”.
Dopasujmy wspólnie
etykietki do postaci na ilustracjach.
o
„Stacje z etykietkami”.
Poruszajcie się wokół ilustracji
z podpisami, naśladując lokomotywę, i recytujcie ze mną frag-
ment wiersza. Gdy „lokomotywa” się zatrzyma, każdy odczy-
ta napis, przy którym stanął.
Wiersz J. Tuwima „Lokomotywa” re-
cytowany jest od wersu: „Nagle – gwizd! Nagle – świst! Para – buch!
Koła – w ruch!”. Po pierwszym odczytaniu podpisów nauczycielka
odwraca wybrane ilustracje. Przed ostatnią rundką czytania wszyst-
kie są już zakryte.
o
„Litery w napisach”.
Wybierzcie
jedną z ilustracji i odczytajcie pod-
pis. Następnie odkryjcie dwa karto-
niki z literami. Sprawdźcie, czy lite-
ry te występują w napisie. Potraicie
je nazwać? Patrz foto

o
„Odgadnj i dopasuj etykietkę”.
Odgadnjcie, jaką postać z wiersza
Juliana Tuwima przedstawiam
(za-
gadki mają formę pantomimy).
Kto
wskaże i odczyta pasujący podpis?
Macie ochotę sami pokazać podob-
ne zagadki?
o
„Kolorowanka z wyrazami”.
Wy-
bierzcie sobie jedną z ilustracji do
wierszy Juliana Tuwima. Odszukaj-
cie i obrysujcie napis, który do niej
pasuje. Następnie pokolorujcie ry-
sunek kredkami.
Opracowaną przeze
mnie kartę przedstawia poniższa foto-
graia.
Patrz foto

Cykl artykułów poświęconych Odimiennej Metodzie Nauki
Czytania dr Ireny Majchrzak był publikowany na łamach
miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA w numerach:
9.108 wrzesień 2010 – 6.117 czerwiec 2011.
Bibliograia do całego cyklu:
Kamińska K.,
Nauka czytania dzieci w wieku przedszkolnym
, Warszawa 1999.
Majchrzak I.,
Gry czytelnicze
, część 1 i 2, MAC Edukacja, 2005.
Majchrzak I.,
Meksykańska wioska – gra czytelnicza
, DIDASKO.
Majchrzak I.,
Nazywanie świata – gra słowno-obrazkowa
, DIDASKO.
Majchrzak I.,
Opowieści sowy
, część 1 i 2, MAC Edukacja, 2005.
Majchrzak I.,
Wprowadzanie dziecka w świat pisma
, Warszawa 1995.
Edyta Kaczanowska
– nauczyciel dyplomowany z 10-letnim sta-
żem pracy, prowadzi grupę 3-6-latków w Przedszkolu Miejskim
nr 20 w Łodzi.
Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Edukacji Elementar-
nej, współpracuje z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego jako prowadząca warsztaty szkolenio-
we i modelowe zajęć edukacyjnych dla nauczycieli.
bliżej przedszkola

6.117 czerwiec 2011
97
[ Pobierz całość w formacie PDF ]

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • imikimi.opx.pl
  • comp
    StartZakazane zabawy - Beverley Jo, beverley jo(1)Zabawy logopedyczne 2, logopediaZabawy na świeżym powietrzu, LOGOPEDIA, logopedia podyplomowe, logopediaZabawy z alfabetem, WCZESNOSZKOLNA, Edukacja polonistyczna, e.polonistZABAWA OŻYWIAJACA WILK I ZAJĄC , Trening piłka nożna, Gry, Gry i zabawyZABAWA BIEŻNA - LWY I ANTYLOPY, Trening piłka nożna, Gry, Gry i zabawyZABAWA - ORIENTUJ SIĘ, Trening piłka nożna, Gry, Gry i zabawyZABAWA RUCHOME KOSZE , Trening piłka nożna, Gry, Gry i zabawyZABAWA BABA JAGA, Trening piłka nożna, Gry, Gry i zabawyZABAWA KTO ZWINNIEJSZY I SPRYTNIEJSZY, Trening piłka nożna, Gry, Gry i zabawy
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • lo2chrzanow.htw.pl
  • Cytat

    Filozof sprawdza się w filozofii myśli, poeta w filozofii wzruszenia. Kostis Palamas
    Aby być szczęśliwym w miłości, trzeba być geniuszem. Honore de Balzac
    Fortuna kołem się toczy. Przysłowie polskie
    Forsan et haec olim meminisse iuvabit - być może kiedyś przyjemnie będzie wspominać i to wydarzenie. Wergiliusz
    Ex Deo - od Boga.

    Valid HTML 4.01 Transitional

    Free website template provided by freeweblooks.com